Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wycieczka 3AT do Krakowa

We wtorek 27. lutego uczniowie klasy 3AT wraz z panią Dorotą Pamułą oraz panią Martą Jarzmik udali się do Teatru Stu w Krakowie, by obejrzeć kultowy, wystawiany już od wielu sezonów, spektakl pt. „Wesele” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.

Grę na wysokim poziomie zapewnili nam znani aktorzy, m.in. Radosław Krzyżowski, Krzysztof  Kwiatkowski czy Krzysztof Pluskota. Dopełnieniem akcji scenicznej były wizualizacje dzieł Matejki, z których bohaterowie są „osobami dramatu” w tekście Wyspiańskiego. Lektura poznana przez nas na lekcjach staje się tekstem bardziej zrozumiałym i przemawia do nas, literaccy bohaterowie ożywają przed naszymi oczami, przenoszą nas w świat wyobraźni, kreują przed nami magiczną i  symboliczną rzeczywistość.

Przedstawienie  to żywiołowy obraz upojnej nocy, pełnej muzyki i tańca, weselnych przyśpiewek i wirujących kolorowych strojów mieszkańców miasta i mieszkańców wsi, inteligentów i gospodarzy. Powierzchowna fascynacja nie jest w stanie zatuszować głębokich społecznych pęknięć, które oddają słowa: Wyście sobie, a my sobie./Każden sobie rzepkę skrobie.

Pełni wrażeń po spektaklu, nucąc słowa Chochoła: Miałeś chamie złoty róg…., udajemy się do Kościoła św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Franciszkańskiej 2, by we wnętrzu gotyckiej świątyni  podziwiać polichromie i monumentalne witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Sztandarowym dziełem, uznanym za arcydzieło nie tylko polskiej sztuki witrażowej, jest kompozycja Bóg Ojciec - Stań się znajdująca się w oknie powyżej chóru.

Dopełnieniem kontemplacji sztuki jest wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, gdyż tam możemy zobaczyć, m in. Matejkowskiego Wernyhorę, który w sztuce Wyspiańskiego przybył z obrazu i z przeszłości do Gospodarza, przekazując mu złoty róg i Słowo – Rozkaz.

Zadowoleni i pełni niesamowitych doświadczeń, zapamiętamy wycieczkę na długo, bo spotkanie z kulturą wysoką, bogacąc naszą wiedzę, uwrażliwia na piękno i pomaga zrozumieć świat i siebie.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-02-29 16:41przez:
Opublikowano:2024-02-29 06:59przez: Dorota Ogiela
Podmiot udostępniający: Technikum im. J.Piłsudskiego w Brzesku
Odwiedziny:198

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo