Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Technik Ochrony Środowiska – Świadomy krok w przyszłość!

Technik ochrony środowiska to kierunek przyszłości. W dobie polityki ekologicznej Polski i Unii Europejskiej, należy do pierwszej piątki zawodów, w których poszukuje się specjalistów - inżynierów ochrony środowiska.

 

Walka z globalnym ociepleniem, odnawialne źródła energii, racjonalne gospodarowanie odpadami i wynikający z tego trend, czyli budownictwo pasywne - to szeroko pojęta ochrona środowiska, czyli wyzwanie XXI wieku. Jeśli chcesz pracować w branży przyszłości, od której w dużej mierze zależy ludzkie życie i zdrowie, zostań technikiem ochrony środowiska!

Zadaniem technika ochrony środowiska jest monitorowanie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, wodzie i glebie, a także określenie parametrów wielu procesów inżynierii środowiska, w tym na przykład uzdatniania wody. Technik ten klasyfikuje i identyfikuje różnego rodzaju odpady, sporządza bilans zanieczyszczeń, prowadzi badania laboratoryjne w specjalistycznym zakresie, planuje zadania usuwania zanieczyszczeń z powietrza, wody i gleby, bada i ocenia poziom hałasu. A ponadto, realizuje zadania związane z ochroną poszczególnych komponentów środowiska.

Nauka w zawodzie trwa pięć lat, w ciągu których realizowane są zarówno przedmioty zawodowe, jak i ogólnokształcące.

Wiadomości i umiejętności zdobyte w czasie trwania nauki umożliwią Ci zdobycie kwalifikacji: CHM.05. Ocena stanu środowiska, planowanie i realizacja zadań w ochronie środowiska

 

Praca i perspektywy:

Technik ochrony środowiska  znajduje zatrudnienie w ośrodkach badań i kontroli środowiska, urzędach administracji publicznej, terenowych organach administracji państwowej w wydziałach ochrony środowiska, oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody, przedsiębiorstwach wodociągów i kanalizacji, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, zakładach unieszkodliwiania odpadów w tym toksycznych, instytutach naukowo-badawczych, działach ochrony środowiska zakładów przemysłowych, np. elektrociepłownie, zakłady chemiczne, kosmetyczne, produkujące żywność, materiały budowlane, szpitale, straż pożarna itp.


Jeśli po ukończeniu szkoły zechcesz kontynuować naukę możesz podjąć studia wyższe na następujących kierunkach:

  • ochrona środowiska,
  • inżynieria ochrony środowiska,
  • architektura krajobrazu,
  • inżynieria ekologiczna,
  • gospodarka przestrzenna
  • i wiele innych, niekoniecznie pokrewnych.

 

Rozwój technologii, które mają za zadanie sprzyjać środowisku naturalnemu, wymaga solidnej bazy (czyli profesjonalnych kadr), ale również podejścia innowacyjnego. Projekty tworzone w tym duchu są dziś na wagę złota, dlatego warto zainwestować w tę gałąź wiedzy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-03-15 14:25przez:
Opublikowano:2023-03-15 10:36przez:
Podmiot udostępniający: Technikum im. J.Piłsudskiego w Brzesku
Odwiedziny:840

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo