Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Uzależnienia XXI wieku. Jak sobie z nimi radzić?

Pedagog szkolny zachęca do lektury i zdobycia "kawałka" wiedzy na temat uzależnień. Poniżej umieszczona jest prezentacja dotycząca rodzajów uzależnień oraz ich skutków. Dobrze jest posiadać wiedzę dotyczącą skutków naszych wyborów zanim się ich dokona, bo.......

“Życie nie po to jest by brać!"

                                    “Warto żyć pięknie”

                                                “Wyjdź zanim nałogi zamkną przed Tobą drzwi”

Jako młoda osoba masz do czynienia z wieloma wyzwaniami. Jednak bardzo niewiele z nich ma potencjalnie większy wpływ na Twoje życie niż decyzja dotycząca używania alkoholu,  narkotyków  czy  nadmiernego korzystania z komputera. To, jakiego wyboru dokonasz, wpłynie na Twoje zdrowie, Twoje wyniki w nauce, relacje, pracę lub karierę,  na Twoją WOLNOŚĆ. Brzmi zbyt dramatycznie?  –  a to jednak często jest kwestia życia i śmierci.

 Zapraszam do lektury 

Współczesne uzależnienia młodzieży

PAMIĘTAJ!!!!

Używanie alkoholu i narkotyków, zanim mózg jest w pełni rozwinięty, dramatycznie zwiększa ryzyko przyszłego uzależnienia. Młodzi ludzie, którzy zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 roku życia są 5 razy bardziej narażeni na nadużywanie lub uzależnienie od osób, które zaczęły używać alkoholu w wieku 21 lat lub później. Jeśli chodzi o narkotyki i uzależnienie od nich sprawy prezentują się podobnie.

Co możesz zrobić, jako młody człowiek, aby chronić siebie i zmniejszyć ryzyko problemów z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków?

  1. Nie bój się mówić nie. Czasami obawa przed negatywną reakcją ze strony znajomych powstrzymuje nas od robienia tego, co sami uznajemy za słuszne. To naprawdę proste, może się wydawać, że „wszyscy tak robią", ale to nie jest prawda. Nie pozwól, aby ktoś inny podjął decyzję za Ciebie. Jeśli ktoś namawia Cię do zrobienia czegoś, co nie jest dla Ciebie dobre, masz prawo powiedzieć nie, masz prawo nie podawać powodu i masz prawo po prostu odejść .
  2. Nawiązuj dobre relacje ze znajomymi i unikaj środowiska, gdzie rówieśnicy wywierają negatywną presję. Zwróć uwagę na to, z kim się spotykasz. Jeśli wśród twoich znajomych większość pije alkohol lub używa narkotyki, aby się odurzać, może warto pomyśleć o nawiązaniu nowych przyjaźni. Kontynuowanie znajomości, w których ludzie regularnie używają alkoholu, marihuany, leków nieprzepisanych przez lekarza, może sprawić, że te problemy zaczną dotyczyć również Ciebie. Nie musisz robić tego, co inni, aby mieć dobre relacje z ludźmi.
  3. Dbaj o relacje z rodzicami lub innymi dorosłymi osobami. To ważne, czy dorastasz wśród ludzi, na których można polegać, z którymi można porozmawiać o życiu, o wyzwaniach i swoich decyzjach dotyczących alkoholu i narkotyków. Możliwość skorzystania z doświadczeń życiowych oraz przyjęcia szerszej perspektywy może okazać się bezcenna .
  4. Ciesz się życiem i rób to, co kochasz – bez dodawania alkoholu i narkotyków. Dowiedz się, jak cieszyć się życiem i kontaktem z ludźmi w twoim otoczeniu , bez używania substancji zmieniających świadomość. Alkohol i narkotyki mogą zmienić to, kim jesteś, ograniczyć Twój potencjał i skomplikować Ci życie . Zbyt często nuda to tylko pretekst. Wyjdź na zewnątrz, bądź aktywny w szkole i w swoim środowisku. Zaangażuj się w muzykę, sport, sztukę lub pracę w niepełnym wymiarze godzin. Praca w charakterze wolontariusza to świetny sposób, aby uzyskać życiową perspektywę.
  5. Przestrzegaj zasad panujących w rodzinie dotyczących alkoholu i narkotyków: kiedy dorastasz i chcesz przejmować większą kontrolę nad swoim życiem, zaufanie i szacunek rodziców jest bardzo ważne. Nie pozwól, aby alkohol i narkotyki stanęły między Tobą i Twoimi rodzicami. Rozmowa z mamą i tatą na temat alkoholu i narkotyków może być bardzo pomocna.
  6. Bądź wzorem i dawaj dobry przykład. Nie zapominaj, że to, co robisz, jest ważniejsze niż to, co mówisz! Ustaw fundament i kierunek swojego życia – dokąd zmierzasz?
  7. Planuj i myśl do przodu: imprezę lub wyjście z przyjaciółmi trzeba planować z wyprzedzeniem. Trzeba chronić siebie, aby nie stać się ofiarą czyjegoś problemu z alkoholem lub narkotykami. Upewnij się, że jest ktoś, do kogo możesz zadzwonić, w dzień i w nocy, bez względu na powód. Możesz zaoferować to samo swoim znajomym.
  8. Weź odpowiedzialność za siebie: weź odpowiedzialność za swoje życie, zdrowie i bezpieczeństwo. To cudowne uczucie, kiedy masz wpływ na to, jak przebiega twoje wchodzenie w dorosłość i jakie decyzje podejmujesz.
  9. Uzyskaj pomoc. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma kłopoty z alkoholem lub narkotykami, skorzystaj z pomocy. Nie czekaj. Nie jesteś sam/a.

 

Poniższy link zawiera   

Ogólnopolskie Telefony Zaufania

 

DLA RODZICÓW 

Uzależnienie – coraz większy problem wśród młodzieży

Uzależnienia występujące u osób młodych charakteryzują się inną specyfiką niż u dorosłych. Bardzo ważnym negatywnym czynnikiem w procesie rozwoju uzależnienia u osób młodych jest wpływ substancji psychoaktywnych na wciąż rozwijający się organizm. Wszystkie środki psychoaktywne oddziałują na układ nerwowy, wpływają na chemiczne procesy mózgu, co w połączeniu z niedojrzałym układem nerwowym powoduje większą skłonność do uzależnienia oraz większą skalę negatywnych czynników, których skutki z uwagi na różnice osobnicze mogą być odczuwane w różnym natężeniu przez całe życie.

PONIŻSZY LINK DOSTARCZY CI DROGI RODZICU INFORMACJI NA TEMAT UZALEŻNIEŃ.

Zapraszam do lektury

Współczesne uzależnienia dzieci i młodzieży

Rodzice, którzy mają dobry kontakt z dzieckiem mają większą szansę, aby uchronić je przed uzależnieniami. Budowanie kontaktu, wiarygodność i rzetelna wiedza to ważne elementy w relacji między rodzicem a dzieckiem. Dzieci w okresie dojrzewania potrzebują poczucia więzi i przynależności do rodziny, wspierania poczucia własnej wartości, wiarygodności rodziców, sprawiedliwego traktowania, poszanowania intymności i dyskrecji oraz stanowczości w ważnych sprawach.

Im lepszy kontakt między rodzicem a dzieckiem, tym większa szansa, że rodzic zauważy niepokojące objawy u dziecka, takie jak:

  • unikanie rozmów, częste kłamstwa;
  • oddalanie się od rodziny;
  • łopoty w szkole, których wcześniej nie było np. wagary;
  • rozdrażnienie, niecierpliwość, agresja;
  • sypianie o różnych porach dnia (raz jest bardzo pobudzone a raz ospałe);
  • spędzanie czasu poza domem i unikanie kontaktu po powrocie;
  • nowi znajomi, o których nie chce rozmawiać lub samotne spędzanie czasu w pokoju;
  • nadmierny apetyt lub jego brak, gwałtowne chudnięcie lub tycie;
  • przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice;
  • dziwne zapachy w pokoju lub bezpośrednio od dziecka, przedmioty związane z narkotykami;
  • znikanie z domu pieniędzy lub wartościowych przedmiotów.

Pojedyncze objawy nie muszą oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego, jednak nie muszą wystąpić wszystkie objawy, aby świadczyć, że coś złego się dzieje.

Warto interweniować, gdy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, jednak nie działać pod wpływem emocji i rozpocząć rozmowę wtedy, gdy wiemy, że znajdziemy czas na to, aby ją skończyć. W momencie pojawienia się problemu, warto także szukać pomocy u specjalistów.

 

Telefony Zaufania

 

Narkomania

800 199 990

czynny codziennie

w godz. 16 - 21

Uzależnienia behawioralne

801 889 880

czynny codziennie

w godz. 17 - 22

 

Opracowała Pedagog szkolny: Ewa Wolny-Dziurgot

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-10-16 15:11przez:
Opublikowano:2020-10-16 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Technikum im. J.Piłsudskiego w Brzesku
Odwiedziny:639

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo