Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - w związku z tym w dniach 9 i 12 października br. uczniowie klasy 1LT, 2TL oraz 1IT uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno - edukacyjnych poświęconych dbaniu o zdrowie psychiczne., pod hasłem: "Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?". Zajęcia prowadzone były przez pedagoga szkolnego p. Ewę. Wolny - Dziurgot. Na terenie szkoły rozwieszone zostały także plakaty tematyczne wykonane przez uczennicę klasy 2RT Oliwię Tworek.

"Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł." - Leonardo da Vinci 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 

Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych. Coroczne obchody święta odbywają się pod danym hasłem - w 2013 roku „Zdrowie psychiczne i seniorzy”, w 2014 - “Zycie ze schizofrenią”, a w 2015 “ Godność w zdrowiu psychicznym”.

 Zdrowie psychiczne

"Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka" 

Tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. 

Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną? 

Osoby pozytywniej nastawione do świata są bardziej szczęśliwe. Nie jest to żadnym odkryciem, że czym więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Zatem nawet jeśli masz beznadziejny dzień, wszystko się sypie, to spróbuj w tej sytuacji znaleźć choć jeden pozytywny aspekt. 

"Śmiech to zdrowie"

 Czy odwzajemniasz uśmiech innych osób, starasz się być miły dla innych, nawet nieznajomych? Czy idąc do domu masz czas, aby zatrzymać się, powiedzieć “Dzień dobry!” sąsiadce i uśmiechnąć się, czy też pędzisz do domu ze wzrokiem wbitym w ziemię, nie zwracając uwagi na nic? Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ. Spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości, nie zawsze “bierz życie na serio” i czasem pośmiej się z siebie samego.

Jedz zdrowo i ruszaj się

Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na samopoczucie. Jeśli pracujesz w trybie stacjonarnym, dużo czasu spędzasz siedząc czy to w aucie, pracy, szkole, na uczelni, w domu, to ważne jest, aby zachować równowagę poprzez ruch. Wyjdź na spacer, zacznij biegać albo jeździć na rowerze. Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować senność i problemy z koncentracją, pamiętaj o zrównoważonej diecie.

 Korzystaj ze światła słonecznego

Na ile to jest tylko możliwe postaraj się, aby do twojego mieszkania czy miejsca pracy wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Na uczelni czy w szkole staraj się zajmować miejsce przy oknie. Przebywaj na słońcu jak najwięcej.

Dbaj o przyjaźń i znajomości

Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma uzdrawiającą moc. O ile lżej jest, gdy ma się komu “wygadać”. Jak radośnie jest spędzić całe popołudnie w gronie najbliższych znajomych. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać, jeśli oczekujesz zainteresowania ze strony bliskich Twoimi sprawami, to przede wszystkim interesuj się tym, co u nich się dzieje. Sam inicjuj spotkania, wyjścia. Chcesz z kimś porozmawiać? Zadzwoń, nie pisz sms czy wiadomości na portalu społecznościowym. Staraj się pamiętać o urodzinach i ważnych datach dla Twoich przyjaciół.

Szukaj pomocy. Pamiętaj z każdej sytuacji jest wyjście, kiedy nie radzisz sobie sam szukaj wsparcia u rodziców, wychowawcy, pedagoga szkolnego.

Informacje, gdzie można zwrócić się o pomoc w przypadku dostrzeżenia u siebie lub u kogoś objawów zagrażających zdrowiu psychicznemu.

Przykładowe jednostki:

  • Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222,
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111,
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12,
  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123,
  • Policyjny Telefon Zaufania – 800 12 02 26,
  • Powiatowe centra pomocy rodzinie,
  • Lokalne ośrodki (centra) interwencji kryzysowej,
  • Pomocowe strony internetowe: pokonackryzys.pl, liniawsparcia.pl, pogotowieduchowe.pl,
  • W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Twojego bądź drugiej osoby – 112.

                                                                                               Sporządziła: pedagog szkolny Ewa Wolny-Dziurgot 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-10-15 09:35przez:
Opublikowano:2020-10-15 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Technikum im. J.Piłsudskiego w Brzesku
Odwiedziny:520

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo