Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Tydzień Matematyki i Informatyki 2024 w Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku

Kolejny Tydzień Matematyki i Informatyki za nami. Jak co roku i tym razem nie zabrakło konkursów, ciekawych wykładów oraz innych wydarzeń związanych z matematyką i informatyką.

Rozpoczęliśmy w poniedziałek 11 marca od konkursu „Matma mnie kręci”, w którym wzięło udział 24 uczniów Technikum im. Józefa Piłsudskiego w Brzesku. Konkurs został przeprowadzony na świetlicy. Zwycięzcą został Filip Musiał – uczeń klasy 4IT. Drugie miejsce zajął Maksymilian Święch z klasy 3IT, a trzecie – Anna Guzek z klasy 5TR.  Należy dodać, że Filipa matma kręci nieprzerwanie od czterech lat, czego efektem jest I miejsce na podium czwarty raz z rzędu. Opiekunem konkursu była p. Julita Sadowska.

Tego samego dnia, na długiej przerwie, odbyło się spotkanie organizacyjne Szkolnego Turnieju Szachowego, a następnie rozpoczęły się eliminacje dla uczniów klas pierwszych. Z uwagi na dużą liczbę uczestników (36 uczniów) rozgrywki szachowe odbywały się codziennie, a w czwartek 14 marca odbył się finał. Wyniki przedstawiają się następująco: zwycięzcą Szkolnego Turnieju Szachowego został Łukasz Ptak z klasy 2TL. Na drugim miejscu uplasował się Maksymilian Grabarz z klasy 2AT, a na trzecim – Kacper Solak z klasy 5TL. Organizatorem rozgrywek był p. Sebastian Nowak.

We wtorek, 12 marca odbył się szkolny konkurs informatyczny „Na układy nie ma rady”. Do zmagań stanęło 10 uczniów z klas 1IT i 4IT. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny po pięć  osób. Zadaniem każdej drużyny było budowanie schematów elektronicznych na czas. Po każdej rundzie odpadał jeden z uczestników. Do ścisłego finału dostało się czterech uczniów. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – Karol Wnęk z klasy 4IT, II miejsce – Kamil Roman z klasy 1IT, III miejsce – Krystian Fiołek z klasy 1IT, IV miejsce – Filip Chrząszcz z klasy 1IT. Organizatorem konkursu był p. Piotr Krawczyk.

Tego dnia odbył się również Szkolny Konkurs Graficzny „QUICK DESIGNER”, którego uczestnicy wykazali się niesamowitą kreatywnością  i przede wszystkim umiejętnością wykorzystania narzędzi oprogramowania grafiki wektorowej. W tej konkurencji wzięło udział jedenastu uczniów z klas 1RT, 3FT oraz 4FT. Na I miejscu uplasował się Maksymilian Walczak z klasy 4FT, miejsce II zajęła Julia Ogorzelec z klasy 4FT, zaś III miejsce Oliwia Nieć z klasy 4FT. Organizatorem konkursu była p. Magdalena Urbaś.

Wśród informatyków został przeprowadzony quiz informatyczny  z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klasy 2IT. Najlepszy okazał się Kacper Wróbel. Organizatorem konkursu była p. Bożena Maksylewicz.

Międzynarodowy Dzień Liczby PI (14 marca – 3.14) świętowaliśmy wspominanym już finałem Turnieju Szachowego oraz Szkolnym Konkursem SUDOKU. Bardzo cieszy nas fakt, iż z roku na rok Szkolny Konkurs SUDOKU wzbudza coraz większe zainteresowanie młodzieży. Tego roku wzięło w nim udział 42 uczniów z klas I – V. Tradycyjnie rozpoczęcie konkursu zainaugurowała Pani Dyrektor Technikum Dorota Jedlińska. Po jej ciepłych słowach i życzeniu powodzenia uczestnicy przystąpili do rozwiązywania 3 diagramów SUDOKU o różnym poziomie trudności. 5 uczniów rozwiązało poprawnie wszystkie trzy diagramy, dwa diagramy wypełniło bezbłędnie 7 uczniów, a jeden – 12 uczniów. O kolejności miejsc na podium decydował termin oddania prac.

Bezkonkurencyjny okazał się Jakub Hajduk z klasy 5TI, który rozwiązał wszystkie diagramy w czasie zaledwie 19 minut i tym samym obronił tytuł SZKOLNEGO MISTRZA SUDOKU. Należy nadmienić, iż nasz SZKOLNY MISTRZ SUDOKU króluje nam już trzeci rok z rzędu!!! Drugie miejsce zajęła Kinga Augustyn z klasy 4AT z czasem 27 minut. Zaledwie 2 minuty później skończyła Marzena Osuch z klasy 4AT (29 minuty) i tym samym uplasowała się na 3 miejscu. Organizatorem konkursu była p. Katarzyna Mrówka.

14 marca 2024 r. uczniowie klasy 3 IT wraz z wychowawcą – p. Anną Zielińską – Gunią, wysłuchali podcastu prof. Michała Szurka zatytułowanego „Dzień Liczby Pi”. W tym krótkim wykładzie znalazło się się stosunkowo niewiele matematyki, ale za to trochę poezji ;) Na wstępie zostało wyjaśnione, dlaczego Dzień Liczby Pi obchodzimy właśnie 14 marca. Na bazie analizy wiersza Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi” autor omówił pojęcia, które mają zastosowanie zarówno w matematyce, jak i w literaturze; np. inwersja, która występuje w permutacjach albo jako przekształcenie geometryczne, a w języku jako szyk przestawny. Inne wspomniane przez profesora podobieństwa między matematyką i poezją dotyczyły takich pojęć jak stopa metryczna, czyli rytmu wiersza, tzw. poezji zero-jedynkowej czy umiejętności stosowania skrótu i syntezy. W wykładzie prof. Michał Szurek omówił również zagadnienia nieco bardziej zaawansowane jak problem kwadratury koła czy zastosowania liczby Pi w fizyce np. jej związek z zasadą nieoznaczoności Heisenberga. Przedstawione zostały fakty dotyczące badania liczby Pi, osiągnięcia w obliczaniu jej rozwinięcia dziesiętnego, a przy okazji – pojęcia takie jak liczba niewymierna oraz liczba niealgebraiczna. Po wykładzie, na zakończenie zajęć lekcyjnych, w charakterze ciekawostki z zakresu prawdopodobieństwa, uczniowie szukali swojej daty urodzenia w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi.

Pewnym przedłużeniem Tygodnia Matematyki i Informatyki będzie Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur, który odbędzie się w naszej szkole w czwartek 21 marca o godz. 9.00. Życzymy powodzenia wszystkim uczniom biorącym w nim udział!

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-03-19 09:45przez:
Opublikowano:2024-03-19 10:17przez:
Podmiot udostępniający: Technikum im. J.Piłsudskiego w Brzesku
Odwiedziny:254

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo